Grevă japoneză la Loteria Română. Măsurile din „ordonanța-trenuleț” provoacă noi tensiuni
Începând de astăzi, angajații Loteriei Românie intră în grevă japoneză. Măsurile adoptate prin „Ordonanța –trenuleț” le-ar fi diminuat drastic veniturile, acesta fiind motivul principal care a stârnit grave.
Sindicaliștii de la „Loteria Română” afirmă că diminuarea valorii voucherelor de vacanță ar afecta direct puterea de cumpărare a angajaților, deoarece cei mai mulți dintre ei au salarii apropiate de minimul pe economie.
De asemenea, Sindicatul Național „Loteria Română” (SNLR) susține că s-ar confrunta cu pierderea unor drepturi stipulate în Contractul Colectiv de Muncă, inclusiv reducerea sau eliminarea unor beneficii și bonusuri, ceea ce generează o presiune financiară suplimentară asupra angajaților, „vulnerabilizându-le stabilitatea economică”.
O altă preocupare a SNLR vizează restrângerea drepturilor sindicale și lipsa unei evaluări corecte a situației companiei. „Chiar dacă Compania Națională Loteria Română realizează anual un profit net considerabil, în contrast cu alte companii de stat care suferă pierderi, măsurile restrictive adoptate nu reflectă performanțele reale și veniturile solide obținute de companie”, se menționează în comunicat.
Sindicatul Național „Loteria Română” își manifestă disponibilitatea de a purta un dialog constructiv cu conducerea și autoritățile competente, pentru a găsi soluții echitabile și de compromis. Prin această inițiativă, sindicaliștii solicită responsabilitate și revizuirea urgentă a măsurilor care au dus la situația actuală.
0 Comentarii