Se vinde cea mai cunoscută pensiune din Cluj, din Apuseni. ,,Nestemata” imobiliară costă o sumă URIAȘĂ - FOTO


Una dintre cele mai cunoscute pensiuni din județul Cluj a fost scoasă la vânzare. Astfel, Pensiunea Lara, cunoscută și sub numele de ,,Nestemata Munților Apuseni”, din Valea Ierii, la 45 de kilometri de Cluj-Napoca, își caută un nou proprietar.

Pensiunea este o adevărată frumusețe în care merită să îți petreci zilele de relaxare. Este dotată, printre altele cu zeci de camere, ciubăr, saună, loc de făcut grătar, lac cu cascadă și chiar o cameră cu sare.

Suprafața totală este de 2.200 de metri, în care sunt 25 de camere, 29 de băi și un teren de 1,888 hectare. Construcția a început în anul 2007, dar a fost mărită cu timpul.

Prețul cu care a fost scoasă la vânzare este 4,4 milioane de euro.

n3.jpg

„La numai 45 km de Cluj, la răscrucea apelor din Valea Ierii și Valea Negri un drum prin pădure se deschide brusc în ceea ce amintește de o dumbravă minunată, un luminiș inundat de verdeață în jurul unui ochi de apă. O pensiune toată bătută în piatră, lemn și flori roșii își întâmpină oaspeții cu camere moderne și terase boeme pentru cafele și pierdut privirea-n verde. Aerul de munte se simte rece și tare când intră în nări, ajunge în vene și ozonează. Aici totul stă sub semnul verdelui – vegetația bogată și aparent sălbatică este lăsată să domine, să se reverse, să umple de verde privirea.

Tencuiala și contraforții din piatră aparentă evocă trăinicia, stabilitatea și statura unei așezări medievale. Totul e din lemn, interior și exterior. Arhitectura se încadrează în stilul rustic local, dar interiorul camerelor îmbrăcate în lemn are atmosfera de cabană contemporană.

Lemnul reflectă lumina creând un cocon molcom, blând și cald. Accesoriile de iluminat și piesele de mobilier contemporan coordonate cromatic fac o combinație modernă gri-galben-negru. Sunt 10 camere cu balcoane deasupra lacului, alte 7 camere în corpul principal (două dintre ele au terasă proprie și ciubăr privat cu aeromasaj) și 4 apartamente (unul cu suprafață de 48mp, duș și cadă cu hidromasaj; terasa acestuia este deasupra cascadei; alte două apartamente au ciubăr privat).

n-4.jpg

Proprietatea este perfect proiectată și echipată pentru evenimente corporate și private; are suprafețe ample cu iarbă atent manicurată pentru petreceri în grădină și restaurant cu capacitate de 300 persoane. Camera cu sare, sauna, șemineul, șezlongurile din iarbă sau ciubărul sunt prilejuri de relaxare sau socializare, după voie.

Apoi sunt separeurile de luat masa construite într-un butoi, sauna din butoi și jacuzzi în ciubărul care poate fi practic asimilat unei jumătăți de butoi – toate elemente care creionează o atmosferă de poveste potrivită atât pentru team buildings și nunți cât și pentru concedii în natură (cei mici au un minunat parc dar și loc de joacă în interior, pentru cei mari există airsoft, paintball, remi, table, șah, cărți de joc, acces wireless sau un bar bine garnisit și o terasă generoasă cu 80 de locuri în aer liber și 36 locuri acoperite).

Se adaugă și 9 locuri de parcare acoperite. În prezent este în curs de finalizare proiectul de dotare cu panouri fotovoltaice pe 210 mp (40 kw).

n5.jpg

Activități în zonă:

  • Peștera Scărișoara;
  • Mănăstirile Muntele Rece, Băișoara, Rimetea, Poșaga, schitul de la Plopi;
  • Cetatea lui Gelu;
  • Lacurile de acumulare: Tarnița, Gilău, Beliș;
  • Cheile Runcului;
  • Pârtia de schi Băișoara la cca 20 km;
  • Salina Turda-rezervație naturală;
  • Cheile Turzii;
  • Mormântul lui Mihai Viteazu”, se arată în anunțul agenției imobiliare.
n6.jpg

n7.jpg

Comentarii Facebook