Biopsia lichida detecteaza o celula canceroasa dintr-un miliard
Cercetatorii americani vor lansa in curand pe piata biopsia lichida, pentru diagnosticarea cancerului. Noul test poate depista o singura celula canceroasa dintr-un miliard de celule sanatoase.
Potrivit Daily Mail, folosind biopsia lichida nu va mai fi nevoie de prelevarea de tesut din zona afectata de cancer si bolnavii vor fi monitorizati mult mai precis.
De asemenea, mamografiile si colonoscopiile ar putea fi eliminate, pentru ca testarea pacientilor se va face printr-o simpla prelevare de sange.
Dr. Daniel Haber, seful Centrului Oncologic de la Massachusetts General Hospital, unul dintre cei care a lucrat la dezvoltarea acestui test, a declarat ca biopsia lichida va fi folosita pentru a detecta ce tratament este mai potrivit pentru fiecare tumoare. "Daca ai putea afla rapid 'medicamentul asta functioneaza, continua tratamentul' sau asta nu functioneaza, incearca altceva' ar fi grozav", a declarat Haber.
Descoperirea va fi testata la spitalul Memorial Sloan-Kettering din New York.
1 Comentariu
America Este Țara Perfectă Din Lume, Deoarece În America Este Originea Democrației, Această Democrație Există Și În Țările Europene, Dar Și În Țările Democrate Din Afara Europei, Câte-va Ca Număr.
Ceva Frumos Din America:
https://youtu.be/M69jhkxhT_I?si=WWloHDNnaZ3S4eIb
Cel Mai Bine Este În Țările Democrate: America,… Citeste mai departe