Mesajul părinților din Cluj, sătui de șoferii care parchează abuziv: ,,Dumnezeu a rânduit ca noi pietonii să circulăm pe trotuare, iar voi pe drumuri”


Un grup de părinți din Cluj au tras un semnal de alarmă cu privire la șoferii care parchează abuziv.

Aceștia au explicat, într-o scrisoare deschisă, că obiceiul șoferilor de a parca pe trotuare este extrem de periculos pentru copii, care sunt nevoiți să o ia pe carosabil.

,,STIMAȚI CETĂȚENI posesori de autoturisme,

Având în vedere faptul că Bunul Dumnezeu ne-a dat viață și nouă, pietonilor, și a rânduit ca noi să circulăm pe trotuare, iar voi, conducătorii auto, să circulați pe drumuri, vă reamintim prevederile OUG 195/2002, actualizată și republicată:

Art. 63

(4) Se consideră parcare staționarea vehiculelor în spații special amenajate sau stabilite și semnalizate corespunzător.

(5) Vehiculul oprit sau staționat pe partea carosabilă trebuie așezat lângă și în paralel cu marginea acesteia, pe un singur rând, dacă printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel.

Art. 72

(7) Este interzisă ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisă, conform indicatoarelor sau marcajelor, lățimea minimă a trotuarului lăsat la dispoziția pietonilor trebuie să fie de cel puțin un metru. În cazul dumneavoastră, vehiculul nu este imobilizat, fiind în stare de funcționare și pus în mișcare zilnic.

(1) Pietonii sunt obligați să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcția lor de mers.

Art. 95

(1) Încălcarea dispozițiilor prezentei ordonanțe de urgență constituie contravenție și se sancționează cu avertisment ori cu amendă, precum și cu sancțiuni contravenționale complementare, conform art. 96 alin. (2).

Vă rugăm să vă parcați autoturismele doar în spațiile special amenajate și semnalizate, evitând ocuparea trotuarelor. Blocarea accesului pietonilor îi obligă să circule pe carosabil, expunându-se riscurilor inutile.

Vă mulțumim pentru înțelegere,

Un grup de părinți ai căror copii își pun viața în pericol zilnic din cauza autoturismelor staționate pe trotuar.”, a transmis un clujean pe un grup dedicat cetățenilor din Apahida.

Comentarii Facebook