CFR Cluj pierde calificarea în Conference League după ce a fost ”zdrobită” de Pafos (Cipru)

CFR Cluj a fost învinsă în Cipru de către formația Pafos cu 3-0 , după ce în tur câștigase cu 1-0. Ciprioții, aflați la prima participare în cupele europene, au dominat clar meciul.

Echipa lui Dan Petrescu a fost astfel eliminată din Conference League, unde avea șansa de a intra într-o supergrupă cu 36 de echipe, în care ar fi disputat cel puțin 6 partide cu formații de valoare și ar fi putut încasa milioane de euro.

Formația din Gruia a făcut un meci foarte slab, nu a reușit nicio clipă să domine echipa adversă, nici măcar când era condusă clar și nu mai avea altă șansă decât să atace. În repriza a doua CFR nu a reușit să aibă nici măcar o ocazie majoră.

Au fost multe greșeli personale majore, una din ele, a lui Keita, ducând la primul dintre golurile ciprioților.

Adversarii au înscris prin Jaja în minutul 28,  Goldar în minutul 31 și Tankovic în minutul 49 (din penalty)

Echipele de start

PAFOS : Ivusic - Luckassen, Goldar, Pontelo - Bruno, Sunjic, Pepe, V. Dragomir - Jaja, Jairo (cpt.), Tankovic

CFR CLUJ : M. Popa - Mogoș, Boben, Kresic, Camora (cpt.) - Artean, K. Keita, Tachtsidis - Nkololo, Bîrligea, Korenica