CFR Cluj s-a calificat în turul trei al Conference League, după 5-0 cu Neman Grodno. Pe cine vor întâlni etapa următoare

Echipa condusă de Dan Petrescu a reușit să se califice, joi seară, în  turul trei preliminar al Conference League, după ce a reușit să câștige meciul retur cu echipa din Belarus, Neman Grodno, cu scorul de 5-0.

Golurile au fost marcate de Muhar ’17, Bîrligea ’40, ’57, Korenica ’59 şi Nkololo ‘90+3. Meciul a avut loc la Gyor, în Ungaria.

În turul trei preliminar, CFR Cluj va înfrunta Maccabi Petah Tikva, formație din Israel, pe data de 8 august şi 15 august.

”După două meciuri fără gol marcat eram toţi sub presiune. Am fost foarte concentraţi, am intrat bine în meci. Chiar dacă am bătut cu 5-0, scorul nu arată diferenţa dintre noi şi ei. Am avut şi puţin noroc în prima repriză, au avut şi ei nişte ocazii.

Primul gol a fost cel mai important, mai ales că în ultimele două meciuri nu am marcat. A fost şi din fază fixă, ne-am bucurat foarte mult. Dani a marcat două goluri extraordinare şi pe final era mai uşor să joci când ai 3-0, 4-0.

Puteam să jucăm şi mai bine în repriza a doua, dar dacă am bătut cu 5-0 e greu să mai zic ceva de cineva. Eu vreau mereu să fie totul perfect, dar 5-0 e 5-0. Poate am marcat prea multe goluri, trebuia să mai lăsăm şi pentru alte goluri”, a spus antrenorul lui CFR, Dan Petrescu,  la finalul partidei.

Maccabi Petah Tikva are un lot cotata la aproape 9 milioane de euro.