CFR Cluj și-a revenit rapid după eliminarea din cupele europene. Elevii lui Dan Petrescu au câștigat la scor cu Farul Constanța

CFR Cluj a început din nou lupta pentru a urca în clasamentul campionatului României. Într-un meci în care Dan Petrescu a lipsit din cauza comportamentului avut în partida cu Slobozia, elevii săi au câștigat cu 3-0 împotriva celor de la Farul Constanța.

Clujenii au fost cei care au luat conducerea la Ovidiu, în minutul 27 al meciului, când Simao Rocha i-a pasat lui Deac şi acesta a înscris. Farul a cerut penalti în minutul 30, după ce Mihai Popescu a fost lovit de Kamara, în careu, dar Sebastian Colţescu nu a acordat nimic. CFR şi-a majorat avantajul în minutul 56, prin Leo Bolgado, în timp ce gazdele au replicat prin ocaziile lui Vînă, din minutele 47 şi 57. Doicaru a trimis în bară, în minutul 81, irosind o altă ocazie de gol a Farului, iar oaspeţii au marcat în minutul 90+2 pentru 3-0 scor final în favoarea lui CFR Cluj.

În clasament CFR este pe locul 4, cu 13 puncte. Farul se află pe 9, având 8 puncte.