David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. A reușit o cursă cu adevărat spectaculoasă

Medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de 200 m libe, a fost câștigată de câtre David Popovici. Sportivul a scos un timp de 1:44:72, după o cursă cu un final nebun, terminând la doar două sutimi de locul doi.

Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1:44:74) şi de americanul Luke Hobson (1:44:79).

Este primul titlu olimpic din cariera lui Popovici, care va împlini 20 de ani la 15 septembrie. Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100). Sportivul român, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate. David Popovici a adus a 91-a medalie de aur pentru România în istoria Jocurilor Olimpice.

Sursa FOTO: Profimedia