Miercuri 16 Octombrie

Fotografii SUPERBE de la meciul România - Lituania. Bucuria golurilor și entuziasmul victoriei surprinse în imagini memorabile!

România a reușit să câștige meciul cu Lituania, din etapa a 4-a din Liga Națiunilor, scor 2-1. Băieții antrenați de Mircea Lucescu s-au obișnuit cu locul 1, fiind tot mai aproape să câștige grupa.

Pe teren, tricolorii au încercat să se impună încă din primele minute de joc, iar Mircea Lucescu, antrenorul Naționalei României, a afirmat că a fost un meci destul de greu, în special din cauza terenului.

Un meci dificil și din cauza stării terenului. Am întâlnit o echipă care își juca ultima șansă de a rămâne în această Ligă. Am plecat cu un handicap care ne-a făcut să fim mai precauți în continuare.

Nu știu dacă penalty-ul lor a fost valabil, inclusiv arbitrul a ezitat până s-a hotărât să-l dea. După aceea echipa a jucat bine, în prima repriză ne-am descurcat mai bine decât în a doua. E și normal ținând cont de faptul că acum trei zile am jucat la 30 de grade și am venit aici în condițiile astea, care au influențat randamentul jucătorilor”, a declarat Mircea Lucescu, potrivit gsp.ro.

Totodată, selecționerul i-a lăudat pe Drăgușin și Drăguș, cei doi contribuind la golul 2 al României.

„Fiecare dintre jucători poate fi un element important pentru a duce acțiunea la finalizare, el a făcut-o. Înainte nu-mi plăcea faptul că nu ieșea pe spații libere, iar acum a înțeles ce trebuie să facă.

Evoluția lui a fost foarte bună, sunt mulțumit de el și Drăguș. El a făcut un meci extraordinar, contează foarte mult sfaturile pe care le primește, n-a mai pierdut mingea aiurea, n-a fost deloc egoist. A atacat spațiile libere, s-a bătut și a fost foarte curajos. A făcut o partidă excelentă”, a mai precizat Mircea Lucescu.