Un elev din Cluj a obținut medalia de aur la Campionatul European de karate. Tinerii clujeni au mai câștigat încă 7 medalii -FOTO

Performanțe de top pentru elevii clujeni la Campionatul European de Karate din Polonia

Sportivii Premier Karate Dojo Cluj-Napoca au obținut rezultate remarcabile la recentul Campionat European de Karate desfășurat în Polonia, reușind să aducă acasă nu mai puțin de 8 medalii. Aceștia au demonstrat un nivel excepțional de pregătire și determinare, reușind să urce pe podium la multiple categorii, atât în probe individuale, cât și pe echipe.

Mureșan Tudor Paul, un tânăr talentat din Cluj, a impresionat la Campionatul European de Karate din Polonia, câștigând medalia de aur la kumite individual, categoria 14-15 ani. Pe lângă această performanță de excepție, el a obținut locul 5 la kumite open și a contribuit la clasarea echipei pe locul 3, aducând acasă și o medalie de bronz.

Printre cele mai notabile rezultate ale elevilor clujeni se numără:

• Mureșan Tudor Paul: Medalie de aur la kumite individual (categoria 14-15 ani), locul 5 la kumite open și bronz la kumite pe echipe.
  • Asandei Ciprian: Argint la kumite pe echipe (categoria +13 ani).
  • Torok Mihok Tamaș: Argint la kata (categoria 12 ani) și bronz la kumite echipe (categoria 11-12 ani).
  • Câmpeanu Daria: Argint la kumite individual (categoria +10 ani) și bronz la kata shotokan (categoria +10 ani).
  • Popa Selena: Medalie de argint la kata shotokan (categoria 9 ani).
  • Alți sportivi ai clubului care au avut o evoluție excelentă, dar nu au obținut medalii, sunt Deac Șerban (kumite, 14-15 ani), Deac Daria (kata shotokan, 11 ani), Poenar Vlad (kumite, 11 ani) și Gligan Daniel (kumite, 10 ani).

Aceste rezultate sunt o dovadă a muncii, talentului și determinării sportivilor Premier Karate Dojo Cluj-Napoca, care continuă să facă cinste clubului și Clujului.